نمایش از 05 شهریور 1399
پرینت

افزایش بالغ بر ۲۲ درصدی تولیدات کشاورزی فارس در دولت تدبیر و امیدرئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از افزایش ۲۲.۷ درصدی تولیدات کشاورزی این استان در دولت تدبیر و امید خبر داد و گفت: درسال ۹۲ تولیدات کشاورزی این استان حدود ۹میلیون تن بود و در حال حاضر، باوجود خشکسالی ها با بیش از یازده میلیون و ۱۹۲هزار تن تولیدات کشاورزی، رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی به نقل از روابط عمومی جهاد کشاورزی استان فارس، محمد مهدی قاسمی ضمن تبریک فرا رسیدن هفته دولت؛ با بیان اینکه افزایش تولید در واحد سطح در این استان با کشاورزی دانش بنیان دنبال می شود، ابراز کرد: در دولت تدبیر و امید در تولیدات دامی، باغی، زراعی و شیلاتی به ترتیب بالغ بر ۲۸، ۲۴، ۲۱ و ۱۴.۸ درصد افزایش تولید داشتیم و از آن جمله می توان به افزایش نزدیک به ۶ برابری سطح گلخانه ها و سایبان ها و افزایش قریب به ۱۲۴ درصدی در تولید دانه های روغنی نام برد که در خوداتکایی تولید مواد غذایی نقش به سزایی را ایفا کرده‌اند.

 

وی؛ اشاره ای به افزایش ۸۵درصدی در میزان جذب ماده خام حاصل از فعالیت واحدهای صنایع تبدیلی و غذایی تحت نظارت جهاد کشاورزی در استان فارس کرد و تصریح نمود: در سال ۹۲ تعداد واحدهای به تولید رسیده که مجوز خود را از سازمان جهاد کشاورزی استان دریافت کرده اند ۴۴۴ واحد بود و در پایان سال ۹۸ این عدد به ۷۷۴ واحد ارتقاء یافت که حاصل فعالیت واحدهای مذکور، اشتغال زایی ده هزار و ۵۵۸ نفر و افزایش ۹۴ درصدی در این زمینه را نشان می دهد.

 

قاسمی با تاکید بر اینکه اقدامات صورت گرفته در راستای افزایش تولید "آب محور" است، گفت: در دولت تدبیر و امید در استان فارس، احیاء و مرمت قنوات نسبت به گذشته بالغ بر ۸۴ درصد افزایش داشته و اراضی مجهز به سامانه های نوین آبیاری با ارتقاء بیش از ۳۶ درصد به سطحی بالغ بر ۳۰۰ هزار هکتار رسیده است.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس از دیگر اقدامات انجام شده به منظور افزایش بهره وری از منابع آبی سخن گفت و افزود: از سال ۹۲ تا پایان ۹۸، شبکه های فرعی آبیاری، تجهیز و نوسازی اراضی و احداث جاده بین مزارع به ترتیب افزایشی حدود ۱۵، ۱۱ و ۸ درصد داشته اند.

 

به گفته وی؛ طرح های تامین آب استان فارس در سال ۹۲ منجر به ذخیره سازی ۳۶ میلیون متر مکعب آب شده بود که این میزان با افزایشی بالغ بر ۲۲درصد به ۴۴ میلیون متر مکعب رسیده است.

 

قاسمی با بیان اینکه بدون توسعه افقی، با توسعه عمودی و نظام مند به دنبال افزایش بهره‌وری در تولید هستیم، ابراز کرد: در این راستا در دولت تدبیر و امید ضریب مکانیزاسیون از ۱.۲۵ به ۲.۰۶ رسیده است که افزایشی نزدیک به ۶۵ درصد را نشان می دهد.

 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس اظهار کرد: افزایش شاخصی به نام دانش در هکتار در دستور کار قرار دارد و در همین راستا در سال ۹۸ بیش از ۱۲۰ هزار نفر روز کارگاه آموزشی برای بهره برداران بخش کشاورزی برگزار شده است که نسبت به سال ۹۲ با برگزاری کارگاه های آموزشی برای حدود ۲۷ هزار نفر روز افزایش چشمگیری داشته است.

 

منبع: سایت وزارت جهاد کشاورزی
1399/06/04

 

نوشتن دیدگاه


آمار بازدید سایت

1922610
امروزامروز569
دیروزدیروز1259
این هفتهاین هفته5853
این ماهاین ماه6935
آمار کلآمار کل1922610
کاربران وارد شده: 0
مهمان: 8
شما اینجا هستید:   خانه اخبارگزیده اخبار داخلی اتحادیه و استانیافزایش بالغ بر ۲۲ درصدی تولیدات کشاورزی فارس در دولت تدبیر و امید

طراحی و اجرا توسط شهرام عطریان