تاریخ انتشار
پرینت

حجم زیادی از گندم های تولیدی فارس خوراک دام شدنماینده شیراز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به زیان 300 میلیارد تومانی کشاورزان و دامداران فارس گفت:

برخی کشاورزان برای جلوگیری از زیان بیشتر، گندم های سبز خود را به دامداران اجاره داده اند و بدین طریق حجم زیادی از گندم های تولیدی فارس، خوزستان و مناطق گرمسیری تبدیل به خوراک دام شد.

سید حسین ذوالانوار با انتقاد از عملکرد برخی مسئولان ارشد کشوری و بیان اینکه تعیین قیمت تضمینی گندم و شیر باعث زیان 300 میلیارد تومانی کشاورزان و دامداران فارس شده است، اظهار داشت:
در حالیکه بهای تمام شده گندم در هر کیلو بیش از 500 تومان می باشد، مسئولان قیمت خرید تضمینی را 395 تومان اعلام کردند که با تلاش و فشار نمایندگان فارس، این رقم به 420 تومان رسید. عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه تصویب قیمت فوق نیز زیان یکصد تومانی کشاورزان در تولید هر کیلو گندم را به دنبال داشت، خاطر نشان کرد: کار به جایی رسید که برخی از کشاورزان برای جلوگیری از زیان و خسارت بیشتر، گندم های سبز خود را به دامداران اجاره دادند و بدین طریق حجم زیادی از گندم های تولید فارس، خوزستان و مناطق گرمسیری کشور تبدیل به خوراک دام شد.

وی با بیان اینکه تا کنون بیش از یک میلیون و سیصد هزار تن گندم وارد کشور شده است، اعلام کرد: این در حالی است که بهای تمام شده گندم وارداتی با در نظر گرفتن رطوبت مجاز و احتساب هزینه حمل و نقل از دریا تا سیلو به بیش از 500 تومان رسیده است. ذوالانوار بحث قیمت تمام شده شیر را هم مانند گندم ارزیابی کرد و گفت: ماجرای اسفبار شیر هم مشابه گندم است که با فشار زیاد معاون اول رئیس جمهور قیمت شیر بر روی 630 تومان نگه داشته شد در حالی که بهای تمام شده آن، 800 تومان در هر لیتر اعلام شده بود. نماینده شیراز در مجلس نتیجه این روش تعیین قیمت را نیز روانه شدن دام های شیری به کشتارگاه ها عنوان کرد و افزود: به دلیل زیان دامداران، بسیاری از دام های شیری کشور روانه کشتارگاه ها شدند و طبیعتاً از چرخه تولید خارج گردیدند که این موضوع باعث کمبود شیر در  کشور شد، به طوری که این کمبود در کوتاه مدت قابل جبران نخواهد بود و دولت مجبور است حجم زیادی شیر خشک را برای جبران کمبودها وارد کند.

عضو کمسیون انرژی در ادامه با اشاره به گرانی های اخیر و توجیهات برخی مسئولان اظهار داشت: اگر بخواهند جلو گرانی ها و تورم را بگیرند راه های منطقی وجود دارد. از جمله اینکه یارانه بخش های صنعت و کشاورزی را پرداخت کرده و نهاده های کشاورزی و خوراک دام را به موقع در اختیار کشاورزان و دامداران قرار دهند تا شاهد چنین وضعیتی نباشیم. ذوالانوار در پایان اظهار امیدواری کرد تا تجربه های این چنینی باعث شود تا کارها به دست افراد کاردان بیفتد و مسئولان مربوطه قدرت پیش بینی عمیق تری از مسائل مختلف را داشته باشند.

منبع: روزنامه خبر جنوب – پنجشنبه 5 مرداد 1391

نوشتن دیدگاه


آمار بازدید سایت

775085
امروزامروز508
دیروزدیروز735
این هفتهاین هفته2608
این ماهاین ماه13446
آمار کلآمار کل775085
کاربران وارد شده: 0
مهمان: 48
شما اینجا هستید:   خانه اخبارگزیده اخبار داخلی اتحادیه و استانیحجم زیادی از گندم های تولیدی فارس خوراک دام شد

طراحی و اجرا توسط شهرام عطریان