حفاظت از بانک ژن نژاد قوچ سنگسری با توزیع سالانه بیش از ۱۰۰ راس

 

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به فعالیت ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد قوچ سنگسری در این استان گفت: حفظ و حراست از بانک ژن نژاد ایرانی قوچ سنگسری یکی از مهم‌ترین اقدامات این ایستگاه است.

مصطفی شاه‌حسینی ۳ بهمن ماه در بازدید از ایستگاه پرورش و اصلاح نژاد قوچ سنگسری که با حضور محمدرضا قاسمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، علیزاده نماینده مردم شهرستان دامغان و بندرآبادی فرماندار شهرستان دامغان انجام شد، از حفاظت  از بانک ژن نژاد ایرانی قوچ سنگسری با توزیع سالانه بیش از ۱۰۰ راس از این گونه در بین دامداران کشور خبر داد و اظهار کرد: ایستگاه پرورش قوچ با هدف حفظ بانک ژن نژاد گوسفند سنگسری به منظور جلوگیری از انقراض این گونه گوسفند کوچ رو و کم‌توقع و همچنین با هدف ترویج گونه قوچ سنگسری در بین دامداران استان و کشور اقدامات مهم و قابل توجهی را انجام داده است.

وی گفت: به‌منظور حفظ نژاد قوچ سنگسری سالانه حدود ۱۰۰ رأس برای ترویج بین دامداران کشور و استان توزیع می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به برخی از ویژگی‌های قوچ سنگسری تصریح کرد: از خصوصیات بارز این نوع نژاد، مقاوم بودن در مقابل خشکسالی و انواع بیماری‌ها، قانع بودن، رشد جبرانی سریع در مراتع است.

شاه‌حسینی با بیان اینکه گوسفند نژاد سنگسری متناسب با جثه خود مصرف علوفه محدودی دارد افزود: این گوسفند همچنین با شرایط آب و هوایی و مرتعی این استان و استان‌های همجوار سازگاری دارد.

وی خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۷۲ تاکنون ۱۶ طرح تحقیقاتی کشوری در زمینه تغذیه و اصلاح نژاد توسط کارشناسان و محققان در این مجموعه انجام شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزود: ایستگاه پرورش قوچ با مساحت زمینی بالغ بر ۱۰۰ هکتار برای کشت و تأمین علوفه در کیلومتر ۱۰ جاده دامغان ـ اصفهان قرار دارد که در حال فعالیت است.

 

منبع خبر: خبرگزاری ایسنا

تاریخ انتشار: 1401/11/03

کلیه حقوق این سایت متعلق به اتحادیه صنعت دامپروری استان فارس می باشد