25 هزار تن دام زنده وارد کشور شد

 

مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: طبق آمار گمرک در ۱۰ ماهه امسال ۲۵ هزار تن دام زنده و ۹۰ هزار تن گوشت وارد کشور شده است.

افشین صدردادرس گفت: بنابر آمار گمرک در ۱۰ ماهه امسال حدود ۲۵ هزار تن دام زنده و  ۹۰ هزار تن گوشت وارد شده است که از مجموع ۲۵ هزار تن دام زنده وارداتی ۱۲ هزار تن گوشت خالص بدست می‌آید.

او از کاهش ۲۲ درصدی کشتار دام در ۱۰ ماهه امسال خبر داد و گفت: واردات گوشت و دام زنده منجر به کاهش تولید داخل شده است و به عبارتی افزایش واردات به ضرر تولید داخل تمام می‌شود.

صدردادرس سرانه مصرف گوشت در سال گذشته را ۷.۵ کیلو اعلام کرد و افزود: بنابر آمار از ابتدای سال تا پایان دی ماه در مجموع با احتساب گوشت خالص دام زنده وارداتی ۱۰۲ هزار تن واردات گوشت داشتیم، درحالیکه سرانه مصرف کمتر از ۶ کیلوگرم است.

مدیرعامل اتحادیه دام سبک ادامه داد: با توجه به کاهش سرانه مصرف گوشت قرمز، دولت با ارائه گوشت گرم تولید داخل از طریق کالابرگ باید توان مصرف کننده را افزایش دهد چراکه یارانه نقدی صرف امور دیگر خانوار‌ها می‌شود.

او متوسط قیمت هرکیلو دام زنده را ۲۳۰ تا ۲۵۰ هزار تومان اعلام کرد و گفت: عرضه به نسبت تقاضا برای تولید داخل مناسب است و با احتساب سرانه مصرف فعلی کمبودی در عرضه نداریم.

صدردادرس رسیدن به خودکفایی گوشت قرمز را تابع یک سری شرایط از جمله مرتع دانست و گفت: بنابر آمار تا چند سال گذشته با وجود سرانه مصرف ۱۲ کیلوگرم گوشت به ازای هر نفر تنها ۱۰۰ هزارتن نیاز صنعتی را از طریق واردات تامین می‌کردیم، لذا ابتدا باید ارتقای سرانه مصرف هدفگذاری شود و این پتانسیل و ظرفیت ظرف مدت زمان یکسال تا ۱.۵ وجود دارد  و در این راستا تنها ضروری است که دولت به لحاظ  اقتصادی  توان مصرف کننده را برای خرید گوشت قرمز افزایش دهد.

 

منبع خبر: باشگاه خبرنگاران جوان

تاریخ انتشار: 1402/12/02

کلیه حقوق این سایت متعلق به اتحادیه صنعت دامپروری استان فارس می باشد